Projekt profilaktyczny "Nie Zmarnuj Swojego Życia" zawitał do Szkoły Podstawowej w Książenicach
W 2013 r. grupa muzyczna RYMcerze zainicjowała projekt "Nie Zmarnuj Swojego Życia".
Jego celami są:
- zachęcanie młodzieży w wieku szkolnym (od 13 do 19 lat) do rozwijania swoich pasji i talentów,
- promocja zdrowego stylu życia i wartości chrześcijańskich,
- profilaktyka uzależnień realizowana poprzez przestrzeganie przed próbowaniem używek (papierosów, alkoholu, narkotyków, dopalaczy), które mogą prowadzić do utraty zdrowia i życia oraz są przyczyną wzrostu przestępczości,
- pogłębianie wiedzy i świadomości kadry nauczycielskiej dot. używek.
Projekt zachęca uczniów do angażowania się w akcje prospołeczne, takie jak wolontariat. Raperzy spotykają się z młodzieżą zebraną na sali gimnastycznej lub auli, i w czasie dwóch godzin lekcyjnych opowiadają o swoich doświadczeniach życiowych, w tym o swojej walce z nałogami. Wartości te są zawarte także w ich utworach, również prezentowanych na spotkaniach. W czasie spotkań raperzy zachęcają młodzież do spróbowania swoich sił w konkursie freestyle, a nauczyciele otrzymują konspekty lekcji kontynuujących tematykę projektu.
Projekt "Nie Zmarnuj Swojego Życia" jest wspierany przez grupę ambasadorów, do których należą Maciej Musiał, Tomasz Adamek i Jerzy Dudek.
13 marca 2023 r. RYMcerze zawitali do Szkoły Podstawowej im. Stanisława Ligonia w Książenicach. W spotkaniu wzięło udział 130 uczniów z klas IV-VII.
Podczas spotkania prowadzący uświadamiali o zagrożeniach związanych z używkami, ukazywali zmiany postawy u młodzieży oraz zachęcali do rozwijania swoich zainteresowań. Uczniowie, dzięki udziałowi w spotkaniu, pogłębili wiedzę dotyczącą problemów związanych z uzależnieniem
- podkreśla Ewa Sosnowska, dyrektor szkoły.
Ostrzeżenie Głównego Inspektora Sanitarnego
Od kilku miesięcy obserwuje się niepokojący wzrost liczby identyfikacji na polskim rynku niebezpiecznej substancji α-PHiP (α-pirolidynoizoheksanofenon), spotykanej także pod nazwami α-PiHP, 4-Me-PVP, 4'M-PVP, „Funky”, „A-PiHP”.
Ten syntetyczny katynon jest sklasyfikowany jako nowa substancja psychoaktywna (NPS) i zawarty w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych.
Związek jest analogiem substancji psychotropowych α-PVP i α-PHP (grupa II-P). Ze względu między innymi na opóźnione działanie w porównaniu do wyżej wymienionego α-PVP, substancja α-PHiP stwarza wysokie ryzyko przedawkowania i śmierci. Stosowana samodzielnie, jak i w skojarzeniu z innymi substancjami α-PHiP była przyczyną poważnych zatruć, a nawet zgonów.
Ta silnie uzależniająca substancja przybiera głównie postać proszku, kryształów.
U osoby po zażyciu α-PHiP mogą wystąpić:
- nadmierne pobudzenie,
- halucynacje, urojenia, psychozy,
- bezsenność,
- brak łaknienia i pragnienia, nudności, światłowstręt, szczękościsk,
- zaburzenia pracy serca (arytmie), przyśpieszenie pracy serca (tachykardia), zwężenie naczyń krwionośnych (wazokonstrukcja), podwyższenie ciśnienia tętniczego, ból w klatce piersiowej,
- problemy z oddychaniem, duszność,
- zgon.
Główny Inspektor Sanitarny przypomina o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie „dopalaczami”). Takie produkty są oferowane w postaci między innymi proszku, kryształów, znaczków, tabletek lub liquidów do palenia. Nie posiadają one gwarancji składu i ilości substancji czynnej, co istotne, mogą zawierać niezadeklarowane i niebezpieczne zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych zatruć, a nawet zgonów. Zażywanie ich to narażanie się na utratę zdrowia lub życia.