Kontrast

Czcionka

A+ A-
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czerwionce-Leszczynach
Profilaktyka uzależnień w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny
Poniedziałek: 16:00 - 18:00 Wtorek: 16:00 - 18:00 Środa: 16:00 - 18:00 Czwartek: 15:00 - 17:00

Deklaracja dostępności

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Deklaracja dostępności dotyczy strony https://profilaktyka.opsczerwionka.pl/.

  • Data publikacji strony internetowej: 16
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji: 16 kwietnia 2022

Stan dostępności cyfrowej

Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu [niezgodności i wyłączeń] wymienionych poniżej.

Niedostępne treści

Niezgodność z załącznikiem

  • materiały opublikowane na Facebooku nie posiadają pełnych dostępnych alternatyw,
  • wybrane pliki do pobrania występują w postaci skanu dokumentu: przykład pierwszy,
  • nie wszystkie pliki audio-wizualne posiadają transkrypcję tekstową: przykład pierwszy.

Treści nieobjęte przepisami

  • treści niewykorzystywane do realizacji bieżących zadań podmiotu publicznego oraz nieuaktualnianych lub niepoddawanych po dniu 23 września 2019 r. przebudowom i zmianom polegającym w szczególności na zmianie wyglądu lub struktury prezentowanych informacji albo na zmianie sposobu publikowania informacji.

Przygotowanie deklaracji dostępności

  • Data sporządzenia deklaracji:
  • Data ostatniego przeglądu deklaracji:

Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).

Skróty klawiaturowe

Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki. W ramach strony dostępne jest również menu wspomagające dostępność cyfrową, uruchamiane w pierwszej kolejności pod klawiszem tabulacji (Tabulator) po odświeżeniu strony. Pozwala na szybkie przejście do następujących sekcji strony:

  • Przejdź do strony głównej (Skrót klawiaturowy: ALT + 0),
  • Przejdź do panelu WCAG (Skrót klawiaturowy: ALT + 1),
  • Przejdź do wyszukiwarki (Skrót klawiaturowy: ALT + 2).

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Michał Stokłosa, Zastępca Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach - mejlowo mstoklosa@opsczerwionka.pl lub telefonicznie +48 32 72 29 418.

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie podaj:

  • swoje imię i nazwisko,
  • swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  • opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.

Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.

Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:

  • Celina Cymorek, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach,
  • Adres: ul. 3 Maja 36B, 44-230 Czerwionka-Leszczyny,
  • mejl: ops@czerwionka-leszczyny.com.pl.

Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

Pozostałe informacje

Dostępność architektoniczna

Siedziba Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach

ul. 3 Maja 36B
44-230 Czerwionka-Leszczyny

Wejście główne do budynku Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach zlokalizowanego przy ul. 3 Maja 36B znajduje się pomiędzy Centrum Kulturalno-Edukacyjnym a Krytą Pływalnią i posiada pochylnię umożliwiającą wjazd na wózku inwalidzkim. Szerokość głównych drzwi wejściowych oraz ciągów komunikacyjnych na parterze umożliwia poruszanie się osobom z niepełnosprawnością. Pomieszczenia dla klientów (sekretariat, Dział Świadczeń Rodzinnych) znajdują się na jednym poziomie na parterze budynku - wszystkie dostępne są bezpośrednio z korytarza. Kasa znajduje się w miejscu dostępnym dla osób ze szczególnymi potrzebami.

W budynku nie znajduje się toaleta, z której może skorzystać osoba na wózku inwalidzkim.

W Ośrodku Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach istnieje możliwość skorzystania z pętli indukcyjnej. Znajduje się ona w sekretariacie.

W budynku znajdują się oznaczenia w alfabecie Braille'a. Brak oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach umożliwia osobom głuchym lub słabosłyszącym korzystanie z pomocy tłumacza polskiego języka migowego (PJM) i systemu językowo-migowego (SJM) on-line. Skorzystanie z usługi jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszego umawiania się na wizytę.

W budynku dostępny jest naprowadzający dźwiękowo system YourWay, który pomaga poruszać się po budynku. Do korzystania z systemu potrzebny jest telefon komórkowy wyposażony w bezpłatną aplikację YourWay. Wystarczy znaleźć się z uruchomionym telefonem w pobliżu nadajnika, aby ten zasygnalizował swoją obecność.

W budynku brak dźwiękowo-wizualnego systemu powiadamiania alarmowego.

Na parkingu przy Centrum Kulturalno-Edukacyjnym - przed budynkiem w pobliżu wejścia głównego - znajduje się wyznaczone miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Dojazd z miejsca parkingowego do wejścia głównego przebiega najkrótszą możliwą drogą, po chodniku.

Do budynku Ośrodka Pomocy Społecznej istnieje możliwość wejścia z psem asystującym, o którym mowa w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Punkt Terenowy Nr 1, Placówka Wsparcia Dziennego, Klub Integracji Społecznej

ul. Wolności 2A
44-230 Czerwionka-Leszczyny

Punkt Terenowy Nr 1 w Czerwionce-Leszczynach, Placówka Wsparcia Dziennego oraz Klub Integracji Społecznej znajdują się na II piętrze w budynku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czerwionce-Leszczynach. Wejście do budynku posiada pochylnię umożliwiającą wjazd na wózku inwalidzkim, wejście i ciągi komunikacyjne umożliwiają poruszanie się osobom z niepełnosprawnością. W punkcie nie znajduje się toaleta, z której może skorzystać osoba na wózku inwalidzkim. Na parkingu zostało wyznaczone jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. W budynku jest winda.

W budynku nie ma pętli indukcyjnych, ani oznaczeń w alfabecie Braille'a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach umożliwia osobom głuchym lub słabosłyszącym korzystanie z pomocy tłumacza polskiego języka migowego (PJM) i systemu językowo-migowego (SJM) on-line. Skorzystanie z usługi jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszego umawiania się na wizytę.

Do budynku i pomieszczeń można wejść z psem asystującym, o którym mowa w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Punkt Terenowy Nr 2

ul. Ogrodowa 6
44-238 Czerwionka-Leszczyny

Punkt Terenowy Nr 2 w Czerwionce-Leszczynach znajduje się w budynku Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Czerwionce-Leszczynach (budynek B). Pomieszczenia Punktu znajdują się powyżej parteru (wejście po schodach zewnętrznych i wewnętrznych). Schody zewnętrzne i wewnętrzne są zaopatrzone w balustrady od strony przestrzeni otwartej. Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim powinny się kierować do schodów zewnętrznych, przy których znajduje się przycisk. Można nim przywołać pracownika Punktu. Brak windy i podnośnika.

Toalety nie są dostosowane na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille'a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

Brak wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach umożliwia osobom głuchym lub słabosłyszącym korzystanie z pomocy tłumacza polskiego języka migowego (PJM) i systemu językowo-migowego (SJM) on-line. Skorzystanie z usługi jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszego umawiania się na wizytę.

Do budynku i pomieszczeń można wejść z psem asystującym, o którym mowa w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Placówka Wsparcia Dziennego

ul. Ks. Pojdy 35
44-238 Czerwionka-Leszczyny

Placówka Wsparcia Dziennego znajduje się w Zameczku przy ul. Ks. Pojdy 35 (I piętro). Obiekt jest przystosowany do osób poruszających się na wózku. Osoby te powinny się kierować w stronę tarasu usytuowanego od strony wjazdu od ulicy ks. Pojdy. Przy tarasie znajduje się podnośnik. Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze. W budynku jest winda.

W budynku nie ma pętli indukcyjnych, ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Na większości drzwi wewnątrz budynku znajdują się oznaczenia w alfabecie Braille'a.

Na parkingu znajdującym się przy ulicy Polnej zostało wyznaczone jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach umożliwia osobom głuchym lub słabosłyszącym korzystanie z pomocy tłumacza polskiego języka migowego (PJM) i systemu językowo-migowego (SJM) on-line. Skorzystanie z usługi jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszego umawiania się na wizytę.

Do budynku i pomieszczeń można wejść z psem asystującym, o którym mowa w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Centrum Usług Społecznych

ul. Młyńska 21A
44-230 Czerwionka-Leszczyny

Ze względu na fakt, że pomieszczenia Centrum Usług Społecznych znajdują się powyżej parteru (wejście po schodach) osoby poruszające się na wózku inwalidzkim powinny się kierować pochylnią do wejścia od strony terenu rekreacyjnego i placu zabaw.

Biuro Obsługi jest zlokalizowane przy głównym ciągu komunikacyjnym, w pobliżu wejścia głównego do budynku.

W budynku znajduje się toaleta, z której może skorzystać osoba na wózku inwalidzkim.

W budynku nie ma pętli indukcyjnych, ani oznaczeń w alfabecie Braille'a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

Przed budynkiem (przy wejściu głównym) znajdują się wyznaczone miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach umożliwia osobom głuchym lub słabosłyszącym korzystanie z pomocy tłumacza polskiego języka migowego (PJM) i systemu językowo-migowego (SJM) on-line. Skorzystanie z usługi jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszego umawiania się na wizytę.

Do budynku i pomieszczeń można wejść z psem asystującym, o którym mowa w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

Informacje:

  • jak wnioskować o tłumacza polskiego języka migowego,
  • o naszej działalności w tekście łatwym do czytania (ETR),
  • o naszej działalności w języku migowym (PJM),

znajdziesz w Informacje dla osób z niepełnosprawnościami.