Światowy Dzień FAS
Światowy Dzień FAS przypada 9 września - nie przypadkowo! Powtarzalność dziewiątek w dacie jest symbolem trwającej 9 miesięcy ciąży, w której kobieta powinna powstrzymać się od spożywania alkoholu.
FAS jest to stan występujący u dziecka w wyniku spożywania alkoholu przez matkę w trakcie trwania ciąży. Może on wywoływać opóźnienia umysłowe, wiele dysfunkcji mózgu oraz anomalie rozwojowe. Alkohol powoduje przede wszystkim obumieranie komórek nerwowych, dlatego też dzieci z FAS przychodzą na świat z dużo mniejszą ilością neuronów niż inne. Dziecko, którego matka w czasie ciąży spożywała alkohol, narażone jest na zaburzenia uwagi, a także liczne zaburzenia fizyczne i neurologiczne.
Objawy Alkoholowego Zespołu Płodowego mogą obejmować wady fizyczne, niepełnosprawności intelektualne lub poznawcze.
Do wad fizycznych należą:
- charakterystyczne rysy twarzy (między innymi małe oczy, cienka górna warga czy też gładka powierzchnia skóry pomiędzy nosem, a górną wargą),
- deformacje stawów, kończyn i palców,
- problemy ze wzrokiem albo słuchem,
- mały obwód głowy oraz mniejszy rozmiar mózgu,
- wady serca,
- liczne problemy z nerkami i kośćmi.
Prowadzona na tę okoliczność kampania profilaktyczna "Ciąża bez alkoholu" ma na celu uświadomienie (nie tylko przyszłym matkom) skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływu na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka.
Ma ona również uczulić całe społeczeństwo na problem FAS.